نام‌ها، شناسنامه هر چیزی هستند و در شهرها، بخش مهمی از شناسنامه و هویت یک خیابان، نام آن خیابان یا معبر به‌حساب می‌آید که در تمام دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نام‌گذاری معابر در گذشته براساس انتخاب تعداد اندكی از اهالی آن محله بود، افرادی كه یا از شهرت خاصی برخوردار بودند یا توان اقتصادی بالایی داشتند در انتخاب نام خیابان یا کوچه دست داشتند. البته بعضی از نامگذاری‌ها نیز بر اساس موقعیت‌های جغرافیایی و یا بنای با ارزشی كه در آن معبر وجود داشت، انجام می‌شد.

هم اکنون نامگذاری معابر در شهرها بر اساس بند 27 ماده 55 قانون شهرداری‌ها انجام می‌شود، زیرا بر اساس این ماده قانونی هیچ کوچه و خیابانی نباید بدون اسم و مشخصات باشد.

روند نام گذاری معابر و اماکن در شهرهای مختلف دارای روندی متفاوت می باشد که با توجه به وسعت شهر، تصمیم گیری مدیران شهری و سایر روندهای اداری در آن شهر میتواند روندی ساده و کوتاه تا دشوار و طولانی را شامل شود. همچنین در سالهای اخیر، مشارکت شهروندان در روند نامگذاری معابر اهمیت بیشتری پیدا کرده است و شهرهای مختلف می کوشند تا با استفاده از روشهای مختلفی مانند نظرسنجی در سطح شهر، ارائه راه های ارتباطی جهت دریافت پیشنهاد شهروندان و یا ارائه سامانه های نرم افزاری جهت ثبت درخواست شهروندان، پیشنهادات آنها را در این روند دخیل کنند.

سامانه مدیریت نامگذاری معابر و اماکن شهری (منام)

در این روندها، هر چه روال طی شده برای تغییر نام یا نامگذاری معابر از زمان ارسال درخواست، تا تأیید نهایی در صحن علنی شورا و ساخت تابلو معبر طولانی­تر باشد (با توجه به حجم وسیع کارها و جلسات مدیران و نماینده­های ارگان­های مربوطه)، کار نامگذاری یا تغییر نام­ها دیرتر انجام می­گیرد. و برعکس، در صورتی­که این فرآیند کوتاه و بهینه باشد، نامگذاری معابر راحت تر و سریعتر انجام خواهد گرفت. این بهینه سازی در کلانشهرها نمود بیشتری دارد زیرا تعداد جلسات کمیسیون نامگذاری معابر در این شهرها حداقل 2 یا 3 بار در ماه برگزار می­گردد.

با توجه به افزایش وسعت شهرها و معابر، افزایش حساسیت روز افزون در انتخاب نام معابر، افزایش هزینه های سازمانی و افزایش روزافزون اطلاعات و اهمیت مدیریت آنها، لزوم بهینه سازی و ساده سازی روند های زمانبر و هزینه بر نامگذاری خیابان ها و معابر شهری روز به روز اهمیت بیشتری به خود می گیرد که این مهم می تواند با استفاده از سامانه های کامپیوتری و سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) محقق شود.

در سالهای اخیر لزوم استفاده از سیستم های نرم افزاری جهت تسریع و شفاف سازی در روند امور اداری سازمانها و شهرداری ها، اهمیت بیشتری یافته است. چنانكه امروز سازمانهایی می توانند در اغلب اوقات خود را در بالاترین میزان آمادگی برای مقابله با تغییرات محیطی و داخلی ببینند كه از درجه بالایی از اتوماسیون، سود برده باشند.

سامانه مدیریت نامگذاری معابر و اماکن شهری (منام)

سامانه مدیریت نامگذاری معابر(منام) می تواند راه حلی باشد برای رفع مشکلات نامگذاری معابر و باعث بهبود روال ها و فرآیندهای نامگذاری شوند. به­طوری­که با توجه به پیچیده بودن روال­های موجود در بعضی از شهرها و مشکلاتی که در روند نامگذاری معابر در تمامی شهرها وجود دارد، نقش سیستم مدیریت نامگذاری معابر پر رنگ­تر می­شود و برعکس گذشته که اعضای کمیسیون نامگذاری معابر با حجم وسیعی از کاغذها و مکاتبات مواجه می­شدند، اکنون با استفاده از سامانه مکانمند منام می توانند به صورت آنلاین کل نقشه های شهری را مشاهده و به صورت تصویری نسبت به ایجاد درخواست یا تغییرات در نام و ویژگی های معابر شهری اقدام کنند تا نتیجه این تغییرات به صورت لحظه ای بر روی نقشه در دسترس تمامی سازمانهای مربوطه قرار گیرد.