انواع آسفالت

انواع آسفالت

آسفالت به صورت کلی به سه دسته آسفالت گرم و سرد و حفاظتی تقسیم میشود که به صورت مختصر در مورد هر کدام توضیح میدهیم . در ابتدا باید بدانیم آسفالت به ماده ای گفته میشود که سیاه رنگ و چسبناک بوده و به علت چسبندگی زیادی که دارد عایق خوبی برای رطوبت نیز هست . این ماده شبه جامد ترکیبی از مخلوط شن و ماسه و ماده سیاه رنگ به نام قیر است که در ساخت جاده ها عایق پشت بام ها زیر سازی ها و باند فرودگاه ها کاربرد دارد. اسفالت به صورت کلی از هیدروکربن‌ها و منتجات آنها تشکیل میشود و به صورت کامل در کربن دی‌ سولفید حل می‌شود.

انواع آسفالت

الف)آسفالت گرم

آسفالت گرم به آن دسته از اسفالت ها گفته میشود که به صورت گرم با قیر ترکیب میشوند و به صورت گرم نیز در سطح پخش شده و متراکم میگردند .  آسفالت گرم مخلوطی چندین ماده مختلف از جمله مصالح سنگی مثل شن و ماده اصلی یعنی قیر است که بر اساس نوع قیر مصرفی در دمایی مابین ۱۰۵ تا ۱۶۳ درجه سانتیگراد در کارخانه ساخته میشود و برای کشیده شدن روی محدوده مورد نظر فرستاده میشود . این ماده به صورت خمیری داغ روی ناحیه کشیده میشود و با دستگاه های مخصوصی کوبیده و فشده میشوند .
پس از سرد شدن به شکل جامد و بسیار مقاوم در میایند .

در کف خیابان ها و فرودگاه ها و بسیاری از پشت بام ها از این نوع آسفالت استفاده میشود .
در بین انواع آسفالت های گرم ، برترین نوع از نظر مقاومت و دوام ، بتن آسفالتی است .
بتن آسفالتی از مخلوط کردن سنگ های مرغوب و شکسته شده و قیر خالص بدست می آید .
بتن آسفالتی درتمامی کاربرد ها مثل روسازی راه ها و باند فرودگاه ها کاربرد دارد و در برابر شرایط مختلف و سخت جوی و یا ترافیک بسیار با دوام است . همچنین در قسمت های ایستگاه خطوط اتوبوس واحد ها از این لایه پوشش استفاده میکنند .

این نوع از آسفالت به چند قسمت تقسیم میشود :

اسفالت رویه
اسفالت آستر
اساس قیری
ماسه آسفالت

انوع آسفالت

آسفالت رویه (توپکا)

آسفالت رویه آخرین لایه ای است که در روی تمام آنچه برای آسفالت کردن یک ناحیه انجام شده است قرار میگیرد و ما آن را میبینیم . این لایه به صورت مستقیم با هوا و با عوامل جوی در ارتباط است . ما پایمان را روی این لایه میگذاریم و همچنین بار ها و اتوموبیل ها و ترافیک ها روی این لایه قرار میگیرند . طبیعی است این لایه از اهمیت فراوانی برخوردار است و علاوه بر این که باید زیبا و صاف باشد باید در برابر بارندگی ها و سیل و برف و سرما و یخبندان بتواند مقاومت از خودش نشان دهد و شسته نشود و یا نشکند .

این لایه دارای قیر بیشتر نسبت به سایر لایه ها است .
حداکثر اندازه سنگ های مورد استفاده در آن باید در محدوده ای ما بین ۵/۹ تا ۱۹ میلیمتر باشد .

لایه آسفالت آستر

 این لایه حساس ما بین لایه رویه و لایه های زیرین آسفالتی و یا مابین لایه اصلی و لایه رویه قرار میگیرد . در صورتی که ترافیک بسیار سنگینی در محل ایجاد شود آسفالت باید توان مقاومت در برابر آن را داشته باشد . مثلا در بندر گاه ها و یا ایستگاه های تاکسی و اتوبوس و ترمینال ها باید از سنگ هایی که در برابر فشار های زیاد تغییر شکل نمیدهند و از مقاومت بیشتری در برابر شکسته شدن و خرد شدن و یا حل شدن و تغییر حجم دارند برای این لایه استفاده کنیم .
اندازه سنگ های خرد شده برای استفاده در این لایه بین ۱۹ تا ۵/۳۷ میلیمتر است.

اساس قیری

 اولین قشر رو سازی بعد از انجام گرفتن تمامی مراحل زیر سازی این مرحله یعنی اساس قیری است . دانه های سنگ مورد استفاده در این لایه بسیار بزرگ تر هستند که در این مرحله سنگ ریزه های مورد استفاده باید در ابعادی ما بین ۵۰ میلیمتر تا حدود ۷۵ میلیمتر داشته باشند . استفاده از این لایه در شرایط جوی خاص مانند مناطقی با یخبندان و بارش های شدید و سیل توصیه میشود و در دیگر شرایط لازم نیست .

ماسه آسفالت

ماسه آسفالت به مخلوط ماسه شکسته و یا ماسه طبیعی شسته شده با قیر خالص گفته میشود .
این ترکیب را می‌توان در لایه های با ضخامت بیشتر از 15 میلیمتر پخش کرد .
کاربرد اصلی این لایه مسطح سازی لایه های آسفالت قدیمی است

ب)آسفالت حفاظتی

آسفالت حفاظتی همان ترکیب سنگ های خرد شده با قیر است که در این نوع از آسفالت اندازه سنگ ها بسیار کوچک تر است و هدف از ساخت این اسفالت حفاظت از محدوده مورد نظز است . کاربرد های این نوع آسفالت در پشت بام ها برای حفاظت و به عنوان روکش برای ایزوگام برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن است و یا معابری است که فشار در آنها کمتر است . مقاومت این نوع آسفالت زیاد نیست و از قیر زیادی برخوردار است .
همچنین ضخامت آسفالت حغاظتی معمولاً ۲٫۵سانتی‌متر است.

انواع آسفالت های حفاظتی به شرح زیر است :

  • آسفالت حفاظتی از نوع یک لایه  single surface Treatment
  • آسفالت حفاظتی از نوع چند لایه Multiple Surface
  •  آسفالت حفاظتی سرد پیش اندود pre mix coated macadam
  • نوع پریمکت prime coat
  • نوع تک کت Tack Coat
  • نوع سیل کت ها seal coats
  • حفاظتی نوع ردمیکس Road Mix

ج)آسفالت سرد

آسفالت سرد که با اصطلاح (Cold Mix) شناخته میشوند همانند اسفالت گرم از مصالح سنگی خرد شده و قیر خالص بدست می آید و تفاوت آن با آسفالت گرم در این است که در آسفالت سرد این مواد در دمای محیط باهم مخلوط میشوند و پس از کوبیده شدن در دمای عادی محیط سفت میشوند و حالت جامد میگیرند . یکی از خوبی های استفاده از اسفالت سرد به جای گرم این است که شما می‌توانید در مصافت بسیار زیادی این اسفالت را حمل کنید و سپس آن را روی ناحیه پخش کنید و آن را فشرده کنید و بکوبید بدون آن که خراب شود و یا دیگر قابل استفاده نباشد . لازم به ذکر است کاربرد این نوع آسفالت در ساختن راه‌ها و تعمیر و نگهداری روسازی‌ها و همچنین در کف سازی سالن ها و مکانهای ورزشی است .

انواع آسفالت

5 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.