پاوه نامگذاری خیابان

اهمیت نامگذاری خیابان ها ، معابر و اماکن شهری

پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ شب گذشته کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر پاوه در نشستی به بررسی نامگذاری خیابان ها ، کوچه ها و معابر اهتمام ورزید ، کوچه هایی که علیرغم گذر زمان سالهای متمادی بدون اسم از آن ها یاد می شود ، تنوع و سلیقه ای عمل نمودن در ارائه آدرس ها بروز مشکلاتی را برای شهروندان معزز به وجود آورده است.

در این نشست هریک از اعضاء دیدگاه خویش را در خصوص ضوابط وشرایط نامگذاری کوچه ها ومعابر شهر ارائه نمود ودر ادامه تصمیمات معمول در جهت تعیین اسامی پیشنهادی جهت طرح در شورای اسلامی ومتعاقب آن نیز شورای نام گذاری شهرستان ارائه گردید.

در این میان آزاد حسینی عضو شورای اسلامی شهر در این راستا توضیحاتی ارائه نمود که توجه کاربران ارجمند را بدان معطوف می نماید.

آزاد حسینی نامگذاری معابر و خیابانهای شهری را در واقع حکم شناسنامه یک شهر توصیف نمود واهمیت آن را از نظر کارشناسان مسائل شهری در مدیریت شهری مهم دانست .

وی در ادامه به اهمیت روند مذکور در تمام شهرهای دنیا از جمله کشورما پرداخت ودر ادامه گفت: نام گذاری همواره در رآس کارهای فرهنگی مورد توجه واقع شده است. بطوریکه از همان اوایل انقلاب مصوبه های مختلفی در این باره تصویب شده ، بعنوان مثال در فصل اول مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اهمیت نامگذاری معابر و اماکن چنین آمده : نامگذاری حتی المقدور باید برگرفته از نام شخصیتهای بزرگ فرهنگی، ادبی و علمی در تاریخ اسلامی و همچنین از نام شهرها و اماکن مشهوردراین تمدن استفاده کنند و این شخصیت ها و شهرها در درجه اول مربوط به تاریخ و جغرافیای ایران یا مربوط به تاریخ و جغرافیای سایر کشورهای اسلامی باشد.

عضو شورای اسلامی شهر گفت: شاید اسامی و نام های که برای کوچه ها و خیابانها انتخاب می شوند ممکن است موضوعی شکلی و ظاهری بنظر برسند اما باید توجه داشت که معمولا نامها و اسامی ناشی از فرهنگ و آداب و رسوم و مسائل اعتقادی هر جامعه ای است و از نوع اسامی و معنی آنها می توان پی به فرهنگ و اعتقاد جوامع برد نامها می توانند به نوعی تبلیغ و ترویج فرهنگ خاصی هم باشند ، تبلیغ مستمر و دائمی که هر بار فرد نام و اسمی را بشنود آن مفاهیم و ارزشها به ذهنش خطور کرده و آن را تقویت و استحکام میبخشد. بعنوان مثال نامگذاری خیابان ۲۶ مرداد در پاوه تبلیغی برای این روز مهم و تاریخی است که در ذهن ها پاک نمیشود بلکه با تکرار آن استحکام و تقویت میابد.

وی ضمن انتقاد عدم توجه به تفکر علمی در این راستا تصریح نمود: متاسفانه با این همه تاکید بر اهمیت نام گذاری معابر شهری در اکثر نقاط کشور این امر یا از روی آگاهی و یا ناآگاهی مورد توجه قرار نمیگیرد که با نگاهی به اسامی برخی خیابانها و کوچه ها میتوان به عمق فاجعه فرهنگی و خلاء ناشی از آن پی برد.

حسینی گفت: نامگذاری معابر و اماکن و یا میادین باید به گونه ای انتخاب شود که مبنای ریشه ای داشته باشد و نمود و هویت مردم آن جامعه باشد تا پیوند با نسل های آینده برقرار شود.

ایشان در ادامه خاطرنشان ساخت: نامگذاری در نگاه اولیه امری سهل و ساده به نظر میرسد اما وقتی به آن دقیق می شوی و در مرحله تصمیم گیری قرار میگیریم بسیار حساس ، سخت و دشوار است به دلیل اینکه نامگذاری نه تنها فقط در امر تردد و ارتباط با مردم موثر است بلکه دارای بازتاب ها و تبعات سیاسی و فرهنگی هم می باشد.

وی در پایان اظهار امیدواری نمود: کمیته فنی نامگذاری  رو این قضیه بسیار حساس باشد و برای انتخاب اسم با حضور صاحب نظران ابتداء به بازدید میدانی و مشاهده محل پرداخته و بعد از جویا شدن نظرات اهالی نتیجه را به کمیته آورده و پس از بحث و تبادل نظر با رای گیری نامی را مصوب و به شورای نامگذاری ارسال نمایند که با استقبال عمومی مواجه باشد

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *