نام گذاری معبر تهران

نام گذاری معابر پاسخی به تقاضای مردم است

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد حق شناس به صورت تلفنی میهمان برنامه تهران بیست بود و توضیحاتی در خصوص نحوه نامگذاری معابر شهری ارائه داد.

حق شناس در این برنامه سخنان خود را در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه ملاک نامگذاری ‌معابرچیست اینگونه آغاز کرد که: بر اساس قانون، شورای شهر می‌تواند برای معابر و اماکن، نام گذاری کند و در این راستا دو حوزه متفاوت وجود دارد؛ نخست معابر جدید التاسیس که می‌بایست نام گذاری شوند و در حوزه دوم ضرورت‌هایی که ایجاب می‌کند معابر قدیمی نام گذاری جدید شوند، نظیر نام گذاری بزرگراه رسالت به نام شهید سرافراز سردار سلیمانی.

رییس کمیسیون فرهنگی شورا در ادامه در پاسخ به این سوال مجری که این تغییر نام‌ها چه فایده‌ای برای مردمی که آنجا زندگی دارد گفت: قاعده نام گذاری در تمام دنیا این است که معابر از یک نام یکه برخوردار باشند، اما متاسفانه این رویکرد در ۶، ۷ دهه قبل در تهران دچار خدشه شده و امروز معابری که نام‌های تکراری دارد بسیار است و این ضرورت را ایجاب می‌کند نام گذاری جدید صورت گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال در شهر تهران ۲۵۰ معبر به نام مریم داریم و یا مواردی از این قبیل که می‌بایست تغییر نام دهند تا شهروندان دچار مشکل نشوند.

حق شناس در پاسخ این سوال مجری که انتخاب نام‌های جدید چگونه صورت می‌گیرد گفت: انتخاب نام‌های جدید بر اساس معیار‌هایی نظیر تقاضای ساکنان، هویت محله، فرهنگ و انتظار جامعه و ضرورت‌هایی که ایجاد می‌شود صورت می‌گیرد.

وی افزود: به عنوان مثال وقتی سردار بزرگی مانند شهید سلیمانی که جان خود را برای انقلاب و میهن و مردم فدا کرده اند می‌بایست معبری در خور به نام این شهید بزرگوار نام گذاری شود. در همین راستا بزرگراه رسالت که ۴۰ سال به این نام خوانده می‌شد تغییر نام داد و فکر می‌کنم این نام گذاری نیز در پاسخ به ۳ میلیون نفر جمعیتی بود که در مراسم تشییع وی شرکت کرده بودند و این شهید بزرگوار را بدرقه کردند. یا نام گذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی که ایشان نیز خدمات بی بدیلی را نثار انقلاب و مردم ایران اسلامی کرده اند.

حق شناس در ادامه و در پاسخ به این سوال مجری که چه تقاضایی برای تغییر نام خیابان سازمان آب به نام مهندس بازرگان بوده گفت: اتفاقا این تقاضا وجود داشته و این نام گذاری ۳۰ سال دیر انجام شده، در اینجا باید این نکته را متذکر شوم که شهر تهران با جمعیت ۱۰ میلیون نفری متعلق به همه با هر سلایق و افکاری هست.

وی ادامه داد: وقتی در تهران معابری به نام آیت الله کاشانی، فداییان اسلام و یا شهید نواب صفوی وجود دارد چرا نباید معابری به نام مهندس بازرگان و یا دکتر مصدق نام گذاری شوند!

وی افزود: این در حالی است که ما در تهران ۱۳ خیابان یا معبر به نام سازمان آب داریم.

حق شناس همچنین در خصوص نام گذاری بلوار فردوس غرب به نام ناصر حجازی گفت: این نام گذاری نیز بر حسب تقاضای شهروندان صورت گرفت و اینکه وقتی بزرگراه ستاری از میان بلوار فردوس گذشت این بلوار به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و لذا قسمت غربی این بلوار را تغییر نام دادیم و بلوار شرقی با نام فردوس باقی ماند. این در حالی است که ناصر حجازی شخصیتی ملی و محبوب است و این را بگویم که با نام گذاری‌های صورت گرفته هزاران پیام تشکر برای ما آمده که نشان می‌دهد مسیر را درست رفته ایم.

وی افزود: طبیعتا در نام گذاری‌ها آنچه که مردم می‌خواهند مد نظر قرار می‌گیرد و شما می‌بینید از قدیم میدان‌هایی با نام‌های قدیمی وجود داشته اند نظیر میدان شهیاد و یا خیابا شاه رضا که مردم آنان را به نا ممیدان آزادی و خیابان انقلاب می‌شناسند و این تغییر نام‌ها مصطلح شده هر چند که برخی نام گذاری‌ها نیز پذیرفته نشده است و ما به این موارد نیز توجه کافی داریم؛ لذا اینگونه نیست که هر نام جدیدی مصطلح نشود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *