جی آی اس در مدیریت شهری

نقش جی آی اس در برنامه ریزی و مدیریت شهری اصفهان

نقش جی آی اس در برنامه ریزی و مدیریت شهری اصفهان

حمیدرضا ابطحی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: GIS یا سیستم اطلاعات جغرافیایی از نقطه نظر فنی، مجموعه‌ای یکپارچه از سخت افزار، نرم افزار، شبکه و نیروی انسانی برای جمع آوری، ذخیره، ایجاد، ویرایش، نمایش گرافیکی و تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی، همینطور استخراج اطلاعات کاربردی برای تصمیم گیری اصولی است.

وی با اشاره به دستاوردهای نوین سازمان در حوزه GIS گفت: این سازمان تاکنون اقدامات قابل توجهی در حوزه اطلاعات مکانی انجام داده است، تهیه عکس‌های دیجیتال هوایی با دقت بالا، تهیه نقشه‌های پایه شهری با تکنولوژی‌های نوین فتوگرامتری، برداشت‌های زمینی در لایه‌های مختلف مکانی و بروزرسانی این نقشه‌ها از جمله اقدامات این سازمان است.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان افزود: در بخش ایجاد زیرساخت‌های مکانی این سازمان اقدام به ایجاد و راه‌اندازی ایستگاه‌های دائم GPS شهر اصفهان و ایجاد نقاط مبنای ارتفاعی در کل محدوده شهر اصفهان با هدف افزایش سرعت و دقت نقشه‌برداری برای اجرای پروژه‌های عمرانی و شهرسازی کرده است.

ابطحی گفت: در بخش پایگاه داده و سامانه‌های مکانمند نسبت به ایجاد و راه اندازی پایگاه داده مکانی شهر اصفهان با قابلیت ذخیره سازی و مدیریت توأم اطلاعات مکانی و داده‌های توصیفی، کنترل و مدیریت متمرکز داده‌های موجود در شهرداری اصفهان، اشتراک‌ گذاری داده‌های مکانی به سامانه‌های مکان محور اقدام شده است به علاوه برای سایر واحد های مختلف شهرداری و دستگاه‌های خدمات رسان نیز در قالب وب، سرویس‌های مکانی استاندارد در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به همکاری سازمان فاوا با برخی مراکز علمی و دانشگاهی کشور اضافه کرد: تعریف پروژه‌های مطالعاتی قبل از انجام‌های عملیاتی و استفاده از تجارب بهترین اساتید و متخصصان دانشگاه‌های معتبر کشور در دانشگاه‌های اصفهان،‌ تهران و شهید بهشتی از سال ۱۳۸۰ تاکنون در زمینه‌های تدوین استراتژی  GIS،‌ متدولوژی و بروزرسانی نقشه‌ها، ‌مطالعات پایه GPS و راه‌اندازی ایستگاه‌های دائم از دیگر اقدامات سازمان فاوا بوده است که همچنان ادامه دارد.

اهداف آینده سازمان فاوا در حوزه GIS

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اصفهان با اشاره به اهداف آینده این سازمان اضافه کرد: ایجاد سامانه‌های مکان محور در قالب پایگاه داده مکانی جهت سرویس دهی به شهروندان و سازمان‌های خدماتی شهر، همکاری برای ایجاد SDI شهری اصفهان در راستای به اشتراک گذاری داده‌های مکانی،‌ تهیه تصاویر دیجیتال هوایی، نقشه‌های فتوگرامتری و تولید داده‌های مکانی مورد نیاز سازمان‌های شهر اصفهان بر اساس آخرین استانداردهای کشوری از اهداف این سازمان در حوزه GIS است.

ابطحی ابراز امیدواری کرد: با اجرای پروژه‌ها و تحقق اهداف این حوزه در مدیریت شهری با رویکرد شهروند مداری و توسعه پایدار، اقدامات خوبی در شهر اصفهان انجام شود.

کاربرد نتایج تحلیل‌های GIS

احمدرضا کروندی، مدیر اطلاعات مکانی سازمان فاوا با تشریح کاربرد نتایج تحلیل‌های GIS در مسائل شهری گفت: تهیه گزارش‌های آماری مکان مبنا در زمینه محاسبه سطوح داده‌های مکانی به منظور برآورد هزینه‌های جاری نگهداری المان‌های خدمات شهری، ترافیک و ‌فضای سبز،خرابی آسفالت معابر، استفاده از همپوشانی داده‌های مکانی وضع موجود با داده‌های پیشنهادی طرح‌های تفصیلی در جهت محاسبه میزان عقب نشینی،‌ نوع کاربری و کاربری‌های مجاز و ارتفاعات طرح همچنین محاسبه قیمت منطقه بندی به صورت خودکار و بر اساس اطلاعات مکانی معابر و املاک مجاور آن در محاسبات عوارض شهرسازی از جمله کاربردهای GIS در مدیریت شهری است.

وی با اشاره به کاربرد GIS در شهرسازی عنوان کرد: پایش روند رشد شهری و اخذ تصمیمات بهینه برای آینده شهر، کنترل تغییرات کاربری‌های زمین در راستای مدیریت منابع شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان همچنین استفاده از تحلیل‌های مکان محور در جهت تسهیل و تسریع در مدیریت ناوگان شهری از جمله کابردهای GIS در شهرسازی است.

وی افرود: اخذ گزارش‌های مکان محور و بکارگیری این گزارش‌ها در پروژه‌های خدمات شهری به منظور کاهش هزینه‌ها و تسریع در انجام آنها، یافتن راه رفع علمی مکان گزینی بهینه مراکز خدمات شهری برای دستیابی شهروندان به رفاه و آسایش از دیگر خروجی های این حوزه است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *