معضل اسامی تکراری در نامگذاری معابر شهری

معضل اسامی تکراری در نامگذاری معابر شهری

در نگاه اول، نامگذاری معابر و خیابان‌های شهری، کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. اما با بررسی دقیق‌تر به این نتیجه می‌رسیم که این کار معضلات خاص خود را دارد. در ادامه درباره معضلات و مشکلات نامگذاری خیابان‌ها و معابر شهری صحبت می‌کنیم و راهکاری مناسب و کاربردی برای آن ارائه خواهیم کرد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشکلات اصلی در نامگذاری معابر شهری

به صورت کلی، سه مشکل اصلی و مهم در نامگذاری معابر شهری وجود دارد که عبارتند از:

برای درک بهتر این معضلات به این مثال توجه کنید. فرض کنید خانه‌ای در خیابان دکتر حسابی شهر اصفهان آتش گرفته و برای خاموش کردن آتش با آتش نشانی تماس گرفتید تا در محل حضور پیدا کنند. این نامگذاری مشابه ممکن است آتش نشانی را به خیابان دیگری که دقیقا نام مشابهی دارد، بفرستد و در نتیجه فرصت از دست رفته و خانه در آتش بسوزد و خسارات جانی و مالی زیادی را به همراه بیاورد. در خصوص معابری که نام ندارد نیز این موضوع کاملا صدق می‌کند. لذا تصحیح نام معابر شهری که دچار چنین مشکلاتی هستند، ضرورت بسیار زیادی دارد.

سامانه منام، سامانه ای کاربردی برای نامگذاری معابر شهری

  • معابر بدون نامبرخی از معابر شهری هستند که هنوز نام خاصی ندارند. این معضل در هنگام آدرس دهی مشکل آفرین است.
  • معابر شهری همنامیکی دیگر از مهمترین معضلات نامگذاری معابر شهری، وجود معابر تکراری و همنام است. به عنوان مثال در شهر اصفهان دو خیابان دکتر حسابی و دو خیابان مطهری وجود دارد.
  • معابری با نام نامناسببرخی از نامگذاری‌های معابر و خیابان‌های شهری به دلایل مختلف صحیح نیست و نام انتخابی با فرهنگ کشور ما همخوانی ندارد. لذا بهتر است در این موارد نیز این معابر شناسایی شده و نام مناسبی برای آن‌ها انتخاب شود.

در شورای شهر هر شهری، کمیسیونی به نام کمیسیون نامگذاری معابر وجود دارد، که وظیفه آن تعیین نام برای معابر و خیابان‌های شهری است. یکی از مشکلاتی که این کمیسیون با آن دست و پنجه نرم می‌کند، نداشتن یک مرجع جامع و دقیق است که نام تمامی معابر شهر در آن مشخص باشد تا مشکلاتی که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره شد، پیش نیاید. سامانه منام، یکی از محصولات شرکت مدرن اندیشان ساعی است که کار نامگذاری معابر را به شدت ساده می‌کند.

قابلیت های سامانه منام

سامانه مدیریت و نامگذاری معابر و اماکن شهری یا منام، یک سامانه به روز و دقیق است که اطلاعات مکانی دقیق و جامعی از معابر شهری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این سامانه، امکان ترسیم و ویرایش معابر بر روی نقشه توسط کاربر و همچنین امکان اضافه کردن انواع مختلف نقشه دستی یا ماهواره‌ای وجود دارد. لذا کاربر می‌تواند به سادگی بر روی نقشه دیجیتالی شهر یا محله خود، نام مورد نظر را جستجو کرده و از تکراری نبودن نام معابر اطمینان حاصل کند. این سامانه یکی از بهترین گزینه‌ها برای مدیریت شهری و کاهش مشکلات و معضلات نامگذاری‌های تکراری و خسته کننده است.

در سامانه منام به هر معبر یک کد یکتا تخصیص داده می‌شود و در نتیجه کار جستجو و تغییر نام معابر شهری را ساده‌تر می‌کند. همچنین از روی نقشه دیجیتالی این سامانه، امکان شناسایی معابر بدون نام و تکراری وجود دارد که مزیتی قابل توجه است.

هم اکنون شهرداری‌های شهرهای مختلفی از جمله شهر اصفهان، یزد، بهبهان، رشت، اهواز، بوشهر، زاهدان، نجف آباد، بابل، ساوه، نیشابور، شیراز، قم و … از سامانه منام استفاده می‌کنند و از این سامانه کاربردی رضایت کامل دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سامانه منام، می‌توانید از طریق شماره تلفن موجود در سایت با مشاورین ما تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق‌تری در اختیار شما قرار دهند. به علاوه، شما می‌توانید با مراجعه به صفحه درخواست مشاوره درخواست خود را ثبت کرده مشاوران شرکت ساعی در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

لازم به ذکر است که برای اطمینان از عملکرد صحیح و کارایی این سامانه، میتوانید درخواست دموی محصول مورد نظر خود را از طریق فرم درخواست دمو ثبت کرده کارشناسان پس از تایید درخواست شما لینک دموی محصول را در اختیار شما قرار خواهند داد.