سیستم های اطلاعات جغرافیایی

سیستم های اطلاعات جغرافیایی و مزایای آنها

سیستم های اطلاعات جغرافیایی یک سیستم اطلاعات کامپیوتری است. که به منظور مدیریت، کسب، بازیابی، تحلیل و ذخیره داده های فضایی طراحی شده است. انواع سازمان های ریز و درشت در هر حوزه و صنعتی می توانند از مزایای این نوع سیستم بهره مند شوند. بگونه ای که امرزوه شاهد گرایش و اشتیاق فزاینده ای در خصوص شناخت بهتر ارزش های اقتصادی و استراتژیک این سیستم هستیم. در ادامه بعضی از مزیت های سیستم اطلاعات جغرافیا ارایه می شود:

1-بهبود ارتباطات

GIS با ایجاد نقشه های کامل و سیستمهای مدرن ارتباطی در بهبود ارتباطات نقش پررنگی ایفا کرده است. و باعث تقویت و توسعه ارتباط بین دپارتمان ها، تیم ها، رشته ها، فیلدهای حرفه ای، سازمان ها و عموم مردم شده است.

2-کمک به بهبود تصمیم گیری

GIS باعث بهبود در کیفیت تصمیم گیری ها شده است و توانایی ما در اتخاذ تصمیمات بهتر در زمینه مکان یابی محل را ارتقا بخشیده است. از جمله می توان به نمونه های زیر در ارتباط با نقش GIS در تصمیم گیری اشاره کرد: انتخاب محل ساخت ملک، پهنه بندی، برنامه ریزی، محافظت، انتخاب مسیرها و استخراج منابع طبیعی
امروزه بیش از پیش اهمیت GIS در تصمیم گیری های صحیح درباره مکان یابی مناسب پروژه ها مورد توجه قرار گرفته است.

3-کارایی

GIS باعث بهبود سازوکارهای صرفه جویی هزینه و افزایش کارایی در نتیجه صرفه جویی در نیروی کار حاصل از اتوماسیون و یا بهبود گردش کاری شده است. استفاده از GIS در عملیات لوجستیک(پشتیبانی) باعث افزایش و بهبود چشمگیر کارایی شده است. همچنین با اجرای GIS می توان کارایی خدمات مشتری را از طریق کاهش دادن دفعات مراجعه حضوری به یک محل و کاهش قرار ملاقات های مکرر تا حد زیادی افزایش داد.

4-مدیریت اطلاعات

استفاده از GIS با عث سهولت در کار کردن ،جمع آوری و توزیع اطلاعات شده است. تا آنجا که دولت و بسیاری از شرکت های بزرگ از محصولات مبتنی بر GIS برای اطلاع رسانی و تشریک داده ها استفاده می کنند. در واقع این محصولات نوعی چارچوب جهت ایجاد یک برنامه عملی ،شناخت این برنامه و استفاده از این محصولات را فراهم می کند. امروزه GIS به سرعت در حال تبدیل شدن به یک کسب و کار مهم در حیطه سیستم های اطلاعاتی است. و شیوه سازمان در مدیریت دارایی های خود، خدمت رسانی به مشتریان، تصمیم گیری و ایجاد ارتباط را متحول کرده است. در نتیجه دارایی ها و منابع این سازمان ها در قالب یک سیستم اطلاعاتی Enterprise با هدف پشتیبانی از تصمیم گیری های روزانه مدیریتی اداره می شود. و چارچوبی وسیع تر برای مدیریت منابع و دارایی ها فراهم می شود.

5-بهبود خدمات

GIS باعث بهبود در خدمات شده است و در چندین نوع خدماتی که قبلا بواسطه مدیریت ناصحیح انسانی طعم شکست را چشیده بود تحول انقلابی ایجاد کرده است.برای نمونه، با استفاده از GIS تحویل بسته های پستی به منازل تا حد زیادی بهبود یافته است.خدمات مراقبت های بهداشتی نیز تا حدزیادی تقویت شده است .همچنین امروزه رانندگان آمبولانس به آسانی می توانند با استفاده از سیستم های نقشه یابی GIS سریع ترین و آسان ترین مسیر را برای انتقال بیمار به بیمارستان پیدا کنند.GIS باعث پیشرفت و ارتقای سیستم ناوبری در خودرو و در نتیجه آسان تر شدن کار و ارتقای کیفیت خدمات شده است.

6-بازاریابی

GIS باعث ارتقای بازاریابی شده است. در حقیقت ترکیب کردن جغرافی با برنامه ریزی امکان پاسخگویی سازمان هم به مشتریان و هم نیازهای بازار را فراهم کرده است. GIS مورد استفاده در ژئو مارکتینگ به سازمان ها این امکان را میدهد تا مشتریان موجود را دسته بندی و فهرست بندی کرده و در نتیجه احتمال جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود را افزایش دهند که این فرصت هایی جدید برای بهبود امتیاز رقابتی در دنیای اقتصاد آشفته امروز فراهم می کند.

7-آموزش

GIS سطح کیفی آموزش را ارتقا داده است و جوامع آموزشی را به ابزارهایی برای شناخت عمیقتر جهان پیرامون خود از طریق تحلیل داده های زمینی-فضایی مجهز کرده است.دانشجویان و اساتید می توانند داده هایی که به شیوه های مختلف جمع آوری شده است را برای ارایه نظریه های جدید و دانش افزایی خود یکپارچه و ارزیابی کنند.این امر مهم دانشجویان در حوزه های مختلف مانند علوم، کسب و کار و یا دولتی را برای وارد شدن به بازار کار در قرن بیست و یکم آماده می کند.موسسات آموزشی مانند کتابخانه ها،موزه ها،و دانشگاه ها امروزه از GIS به منظور مدیریت کردن منابع، امکانات و تحقیقات پیشرفه استفاده می کنند.

8-تهیه تقشه

GIS باعث شده است تا تهیه نقشه آسانتر شود.GIS ابزاری بسیار مهم برای تهیه نقشه های توپوگرافیک،هوایی ، دریایی و نقشه های نمودار محسوب می شود.این سیستم میتواند داده های خاص و نقشه های موردنیاز سازمان ها را مدیریت و تهیه کندو GIS به آنها فرصتی برای جمع آوری،مدیریت، تولید و ارایه موثر داده ها ارایه می دهد.

9-بهبود اطلاع رسانی در زمان وقوع بحران

بزرگترین مزیت GIS نقش آن در بهبود اطلاع رسانی است که در نتیجه آن مهار و مدیریت بحران ها تا حد زیادی بهبود و ارتقا یافته است بگونه ای که دیگر امروزه عملیات نجات با مشکل اطلاع رسانی مواجه نیست .فناوری نقشه برداری GIS نیز در محقق شدن این مهم نقش مهمی داشته است.تیم های جستجو و نجات با مرکز عملیات می توانند ارتباطی با کیفیت برقرار کنند.

10-مدیریت منابع طبیعی

همیشه شرکت ها و ارگان های ذی ربط در زمینه مدیریت اطلاعات و به روز کردن آمار مربوط به منابع معدنی در کشور به علت عدم وجود اطلاعات کافی در خصوص مکان این معادن و نحوه مدیریت آن با مشکلات عدیده ای مواجه بودند.اما با معرفی GIS و قابلیت سنجش از راه دور این مشکلات حل شده است.GIS به مکان یابی دقیق منابع معدنی وتعیین کمیت آن کمک می کند.این اطلاعات به برنامه ریزی و مدیریت صحیح منجر می شود.

 

سیستم های اطلاعات جغرافیایی به عنوان ابزاری قدرتمند برای حل مشکلات زیادی به کار گرفته شده است.قطعا با افزایش استفاده از این سیستم در کاربردهای مختلف توسط متخصصین،شاهد مزیت های بیشتر آن در آینده از جمله ارتباط بهتر بین بخش های دولت،سیستم حمل ونقل،بخش های بهداشتی،و ارتباط بهتر مدیران با جوامع دریافت کننده خدمات خواهیم بود که این در واقع بهترین نوع ارتباط است.

2 دیدگاه

  • مقاله ای جامع و کامل بود.
    امیدوارم باز هم بروزرسانی های لازم در جهت بهبود اطلاع رسانی انجام شود.
    لطفا در خبرنامه اخبار جدید در حوزه GIS رابرای من ارسال کنید.
    با تشکر از تیم ساعی

    • در خبرنامه سایت عضو شوید خبر ها و مقالات ساعی در هر لحظه برای شما ارسال میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *