اهمیت نام گذاری معابر

اهمیت نام گذاری معابر

نام گذاری معابر یعنی هویت بخشیدن به مکان ها با توجه به موقعیت جغرافیایی، بافت و نوع مردمان منطقه نام گذاری صورت میگیرد. این که یک مکان بی نام و نشان باشد نه تنها دید اجتماعی زننده ای خواهد داشت بلکه موجب بروز مشکلات در دستیابی و آدرس دهی خواهد شد. مردمانی که در یک منطقه جغرافیایی زندگی می کنند دارای نقاط مشترکی هستند پس همگی باید به آن اقلیم ارج نهند. ارج نهادن به مکانی که در آن زندگی میکنید یعنی شما اصالت و تمدن خود را از دست نداده اید. هویت شما تنها محدود به خانواده و دوستان اطراف شما نمی باشد و شهر شما جز هویت شما محسوب میشود. باید بدانید که از هر نژادی که باشید با نامگذاری مناسب به محل سکونت خود اعتبار می بخشید. نامگذاری مناسب و به موقع برای معابر یعنی این که شما انسان هایی هستید که دوست دار ملیت و کشور خود هستید. تصور کنید در یک شهری زندگی کنید که معابر آن نامگذاری نشده باشند، تصور چنین صحنه ای و مشکلاتی که پیش می آید غیر قابل باور است.

فرهنگ و تمدن ایرانیان در نام گذاری معابر

از دیرباز مردمان ایران زمین، مردمانی متمدن بوده اند و در طول تاریخ این امر به اثبات رسیده است. ایرانیان مردمی بوده اند که با زندگی اصیل خود به جهانیان فرهنگ و تمدن غنی خود را نشان داده اند. فرهنگ و تمدن ایرانیان در نامگذاری شهر ها از گذشته تا حال زبانزد بوده است. از تاریخ قوی که در گذشته ی ایران وجود دارد میتوان به اصالت ایرانیان پی برد، از تمدن های باستانی که قدمت بسیار دارند میتوان به ایران متمدن اشاره نمود. هر مکانی که در ایران قابل سکونت بوده دارای اسم و نشان رسمی و متناسب با فرهنگ و تاریخ بوده است. این نام ها برگرفته از فرهنگ مردمانی که در آنجا سکونت داشته اند و ویژگی های آن اقلیم برگرفته شده است. مردمانی که در یک ناحیه زندگی می کنند ناخواسته چند وجه اشتراک با یکدیگر خواهند داشت پس باید با یکدیگر در نامگذاری آن اقلیم تفاهم داشته باشند. به دور از اصالت و فرهنگ غنی سرزمین ماست که اماکن ما از نام های بی مفهوم نام نهاده شوند.

اپلیکیشن برداشت یک نرم افزار کاربردی برای نام گذاری معابر در مناطق شهری بسیار کاربردی است. برای برداشت و اصلاح و ذخیره سازی اطلاعات یک مکان بر روی سامانه منام شما میتوانید از اپلیکیشن برداشت استفاده کنید. شما میتوانید مکان ها و معابر جدید که میخواهید آنها را ثبت کنید . شما میتوانید با وارد کردن اطلاعات یک منطقه از جمله نام و نوع معبر و جهت جغرافیایی و تابلو معبر و سایر المان های موجود همرا با تصویر برداری از معبر و تابلو آن غنای نقشه های شهر را افزایش دهید . شهرنشینی و گسترده شدن وسعت شهر ها هر روز سبب اضافه شدن مناطق جدیدی به وسعت شهر میشود. برای شهر های در حال توسعه ای که میخواهند از دنیای دیجیتال عقب نمانند توصیه میشود برای معرفی مناطق جدید شهر از این نرم افزار استفاده کنند. البته کاربرد این نرم افزار را نمیتوان فقط برای مناطق جدید محدود کرد بلکه برای مناطقی به ثبت رساندن مناطق با قدمت نیز قابل استفاده میباشد.

اطلاعات مکانی

امروزه استفاده از سامانه  اطلاعات مکانی  برای نام گذاری معابر جز الزامات میباشد. با داده های درست و مشخصات دقیق از اطلاعات مکانی یک منطقه شما به شناخته شدن آن منطقه کمک نموده اید. به طور مثال اماکنی که در گوگل مپ  در مورد آنها شما میتوانید مطالعه کنید شناخته تر هستند تا اماکنی که اطلاعاتی از آنها ندارید. برای بهره بردن از یک امکانات و توانایی های یک مکان شما باید اطلاعات مکانی کافی از آن منطقه را داشته باشد. به طور مثال برای احداث یک فرودگاه در یک شهر باید اطلاعاتی مانند بافت و ارتفاع کوه های اطراف شهر را در نظر داشت. پس برای استفاده از پتانسیل های یک منطقه شما باید تمام اطلاعات ضروری و کاربردی را از یک مکان در دسترس داشته باشید. در نتیجه به ثبت رساندن اطلاعات مهم اقلیمی و جغرافیایی یک مکان حائز اهمیت است. گاهی نداشتن اطلاعات صحیح از یک منطقه ممکن است موجب افول و نادیده گرفته شدن یک منطقه شود.

بروز یک حادثه ی آتش سوزی در یک منطقه ممکن است خسارت های جبران ناپذیری برای یک مکان به همراه داشته باشد. یک حادثه بزرگ و دلخراش مانند پلاسکو خسارات جانی و مالی زیادی به همراه داشت. حالا سامانه مدیریت حوادث آتش نشانی با استفاده از  اطلاعات مکانی ، اپلیکیشن موبایل ، مسیر یابی و نرم افزار مدیریت اطلاعات  میتواند سرعت و دقت تیم های اعزامی را افزایش داده و خسارت های ناشی از حادثه را کاهش دهد.  کاربران اصلی این سامانه واحد تماس و مدیریت عملیات آتش نشانی و تیم های آتش نشان هستند . استفاده از  اطلاعات جغرافیایی و زیر ساخت سامانه نامگذاری معابر و اماکن  شرایط یاری رسان مناطق را در شناسایی دقیق محل حادثه و مسیر یابی و ثبت زمان های اعزام ، رسیدن ، عملیات و بازگشت ، سرعت پاسخگویی و عملیات را افزایش داده  و مانع از گسترش خسارت های جبران ناپذیر می گردد . نقش اطلاعات دقیق و صحیح نام و مشخصات معابر شهری در این سامانه لزوم استفاده از سامانه منام را آشکار می سازد.

سامانه منام یک سامانه جهت مدیریت فرآیند نام گذاری معابر شهری میباشد که با در نظر داشتن تمام شرایط از مرحله درخواست نام گذاری توسط شهروندان و یا سایر ارگان ها فرآیند پذیرش و کارتابل های فرآیند را تا نصب تابلو پیگیری می نماید . اهمیت نامگذاری به گونه ای است که در شورای شهر ها یک بخش مجزا بنام کمیسیون نامگذاری معابر و اماکن وجود دارد که تحت آیین نامه های وزارت کشور عمل می نماید . سامانه منام یک تصمیم یار برای شورای شهر و شهرداری می باشد . امروزه شهر های صنعتی و توسعه یافته ای مانند شهرداری رشت، بابل، بهبهان، نجف آباد، زاهدان، نیشابور، قم و اصفهان از این سامانه استفاده میکنند. سامانه منام انتخاب کلان شهر هایی مانند اصفهان ، قم ، شیراز، اهواز ،  بوشهر و  یزد بوده که شهرداری این شهر این سامانه را خریداری نموده اند. از عوامل تاثیر گذار بر روی نامگذاری معابر میتوان به نوع سکونت از نظر تجاری یا مسکونی بودن  آن منطقه نام برد. همچنین شرایط آن اقلیم و جغرافیایی آن منطقه را حائز اهمیت شمرد.